Krívanie
Krívanie je nepravidelnosť chodu, ktorú vyvoláva chorobný stav alebo bolesť. Skutočnosť je taká, že každý krívajúci kôň má bolesti, aj keď sa navonok prejavujú len stuhlosťou. Na krívajúcom koni sa nemá jazdiť.
Mierne alebo nepravidelné krívanie môže byť dôsledkom zlého jazdenia, preťažovania. Kôň, ktorý nechodí v rovnováhe sa môže dopracovať až k dlhodobému organickému poškodeniu pohybového aparátu. Je nutné zbytočne nečakať a volať veterinára. Príčin krívania je veľmi veľa a preto aj ich zisťovanie je väčšinou veľmi zdĺhavé.
Príznaky:
-
Chody koňa nie sú plynulé. Sú asymetrické a nepravidelné.
-
Kôň nohu narovnáva opatrne a robí kratšie kroky.
-
Pri došliapnutí nohu zaťaží neúplne, len na krátko.
-
Kôň dopadá na zdravú končatinu.
Čo robiť:
-
Pre istotu skontrolujte aj príznaky zlomenín a problémov so šľachami.
-
Pri silnom krívaní končatinu nezaťažovať.
-
Dôvod silného krívania je nutné zistiť čo najrýchlejšie. Koňa nenúťte hýbať sa, neprevážajte. Nepodávajte žiadne prostriedky na utlmenie bolesti. Kôň by mohol začať používať nohu ako obvykle, čo by malo za následok zhoršenie stavu.
-
Pri miernom krívaní (v kroku nepostrehnuteľné, viditeľné v kluse) môžeme tri dni počkať. Koňa necháme v pokoji stáť, znížime o dve tretiny dávku jadra (nebezpečenstvo koliky). Vždy je však najlepšie zavolať veterinára hneď na ďalší deň.
-
Sledujte aj najmenšie krívanie, mohlo by sa v priebehu niekoľkých hodín zhoršiť, alebo ho môže sprevádzať vážne ochorenie, napr. nášľap, flegmona, kopytný abces.
-
Všetky stredne silné krívania môžeme ihneď považovať za naliehavú záležitosť a veterinára by sme mali zavolať najneskôr na druhý deň.
Kašeľ
Príčinou môžu byť zmeny v dýchacom ústrojenstve, srdci alebo brušnej dutine, ďalej akútne infekcie, alergie, parazity a podobne. Kašeľ je vždy signálom nejakého ochorenia, ktorého príčinu môže objasniť len veterinár. Nehovoríme ale o odkašlaní si na jazdiarni z prachu, alebo ak koňovi zabehne. To je len typický obranný mechanizmus, ale nezamieňajme ho s pokašliavaním. To je už mierne chronický kašeľ. Aj keď nemusí ísť o naliehavú situáciu, takýchto pacientov považujeme za chorých a kým sa nám nepodarí objasniť príčinu kašľania, príliš koňa nezaťažujeme.
Kašeľ je veľmi nepríjemný, pretože býva chronický a k jeho zhoršovaniu dochádza nebadane, čo často spôsobuje odkladanie liečby. Ak sa zanedbá, jazdecký kôň sa môže dostať až do štádia, keď je kvôli kašľu nevyužiteľný a v horšom prípade je ho potrebné utratiť.
Prevenciou sú očkovania, redukcia prašného prostredia, kvalitný vzduch. Nezabúdajte, že prevencia je významnejšia ako vlastná liečba.
Príznaky:
-
Kôň kašle keď je v pokoji v boxe, pri hre, na začiatku práce ako aj počas nej, po váľaní, v priebehu kŕmenia.
-
Kašľať môže občas (odkašliavanie), alebo v "záchvatoch" kašľa. Môže mať rôznu dĺžku, intenzitu, ako aj silu zvuku.
-
Dôležité je všimnúť si, či kašle jeden kôň alebo celé stádo. Môže to pomôcť určiť príčinu kašlania.
-
Zvýšená frekvencia dýchania, dýchavičnosť.
-
A už klasickými príznakmi sú horúčka, výtok z nosa, zväčšené uzliny, znížená výkonnosť.
Čo robiť:
-
Ak kôň začne náhle kašlať zameriame sa na všímanie si všetkých príznakov.
-
Zmeriame teplotu a dychovú frekvenciu.
-
Občasné zakašlanie, ktoré nesprevádza teplota a dýchavičnosť môže počkať na veterinára aj do ďalšieho dňa. V tomto prípade ak kôň spolupracuje, môžeme aj jazdiť, ale len veľmi zľahka. Pokiaľ kašeľ zosilnie, alebo kôň začne byť dýchavičný, prejdite do nižšieho chodu, nechajte ho rozdýchať a najlepšie bude, ak si spravíte len krátku krokovú prechádzku na čerstvom vzduchu.
-
Silný a záchvatový kašeľ ako aj iné príznaky (teplota, zvýšená frekvencia dýchania alebo zväčšené uzliny) si už vyžadujú veterinára ešte v ten istý deň. Na takomto koni už samozrejme nejazdite, doprajte mu maximálny pokoj.
-
Kým sa nepodarí objasniť príčinu je dobré pacienta izolovať, aby nedošlo v prípade infekčného ochorenia k nakazeniu celého stáda.
Kolika
Kolika je všeobecné označenie pre bolesť v brušnej alebo panvovej dutine. Postihnuté sú orgány tráviaceho ústrojenstva, ale príležitostne to môžu byť aj ľadviny, močový mechúr alebo iné orgány, resp. príznaky podobné žrebnosti. Ak po kolike nasledujú poruchy v žalúdku a črevách, príčinou zvyčajne býva zlé kŕmenie (náhla zmena krmiva ako aj napr. zmena na začiatku leta, kedy kone vypúšťame na pastvu, príliš málo vlákniny v krmive, nadmerné kŕmenie jadrom (resp. nevhodné jadro), alebo slamou pri nedostatočnom pohybe, pokazené krmivo.
Najčastejšie sú koliky kŕčové, plynové, zápchy. Každá kolika je neodkladný prípad, nezabúdajte, že neškodná kolika neexistuje. Kŕčové koliky alebo zápchy sa niekedy vyriešia samovoľne a preto ich, bohužiaľ, mnohí pokladajú za bezvýznamné. Ale pozor, každá kolika nám ukazuje, že niečo nie je v poriadku. Môže kedykoľvek prejsť do nepriechodnosti čriev, ktoré už ohrozuje život koňa. V tomto prípade dochádza k otočeniu, ochrnutiu alebo premiestneniu časti čreva a do niekoľkých hodí je nutné koňa operovať. Každú koliku musí veterinár presne diagnostikovať. Dajte pozor aj na to, ak sa silná kolika zrazu upokojí, ale pulz je stále vysoký, koňovi stále hrozí prasknutie čreva.
Kolika býva sprievodným javom pri otrave a môžete si ju pomýliť aj s poruchami krvného obehu alebo s čiernym močením.
Príznaky:
-
Flemovanie, nepokoj, záchvaty hrabania, obzeranie sa na brucho, kopanie po ňom, natiahnuté postoje, pokojné ležanie.
-
Závažnejšími príznakmi sú potenie, vyhadzovanie bez ohliadnutia, pulz 60 až 100 úderov za minútu.
Čo robiť:
-
Nepokúšajte sa koňa liečiť bez veterinára. Kolika je príliš závažné ochorenie na nejaké pokusy.
-
Kolika je vždy dôvodom na veľmi rýchle konanie. Veterinára už po telefóne informujeme o pulze a teplote koňa.
-
Ak je chladno, na koňa dáme deku, pretože teplo uvoľňuje.
-
Odstránime z boxu krmivo a vodu.
-
Pokiaľ je pulz pod 60 úderov za minútu a kôň je ochotný spolupracovať, voďte ho.
-
Koňa, ktorý vyvádza, zatvorte do boxu tak, aby si nemohol ublížiť. Dobrá je hlboká podstielka, napríklad slama, len dajte pozor, aby si kôň na nej nezačal pochutnávať.
-
Váľanie nie je zakázané.
-
Až do príchodu veterinára môžete koňovi pomôcť masážou brucha, báza ušného laloku a ďasien.
-
-